فیکوس شرابی، دارای مقاومت بسیار بالایی است و نگهداری و مراقبت از آن کار آسانی می باشد. به همین جهت گیاه مناسبی برای افرادی که اطلاعات چندانی از گل و گیاه ندارند به حساب می‌آید. فیکوس دارای ۹۰۰ گونه مختلف شامل گل، بوته و درخت می باشد. این گیاه جز گیاهان همیشه سبز است و برگهای آن ضخیم و چرم مانند می باشد. این گیاه یکی از گیاهان بدون دردسر و مقاوم می باشد که نگهداری از آن در هر مکانی میسر است، لازم به ذکر است که فیکوس از سرما فراری می باشد و مکان نگهداری آن نباید خیلی سرد باشد. گیاه فیکوس رشد سریعی دارد اگر از این گیاه در فضای باز نگهداری کنید ارتفاع آن به ۱۰۰ متر می رسد.

 همانطور که اشاره شد فیکوس دارای گونه های مختلفی می باشد یکی از این گونه ها فیکوس شرابی  (Rubra) می باشد که شاخ و برگ هایی به رنگ سبز تیره به همراه کمی قرمز رنگ دارد. برای اینکه با فیکوس شرابی و نحوه نگهداری آن بیشتر آشنا شوید به ادامه مطلب توجه فرمایید.

 آبیاری مناسب فیکوس شرابی :

 برای رشد بهتر فیکوس شهرابی بهتر است که در آبیاری آن دقت لازم را به عمل آورید. زمانی به گیاه آب بدهید که خاک آن خشک شده باشد و همچنین سوراخ های انتهای گلدان را بررسی کنید تا آب اضافی به راحتی بتواند از آن خارج شود؛ دقت کنید که ریشه گیاه به مدت طولانی در آب نباشد، زیرا باعث پوسیدگی می شود. می توانید پس از گذشت ۳۰ دقیقه آب اضافی موجود در زیر گلدانی را خالی کنید.

 برای نتیجه بهتر سعی کنید آب را از شب قبل در دمای محیط قرار دهید،سپس با آن آب گیاه را آبیاری نمایید. آب باران نیز برای آبیاری فیکوس شرابی مناسب می باشد.

 نور مناسب برای فیکوس شرابی :

 پیشنهاد می‌شود برای رشد بهتر فیکوس شرابی خود، آن را در محیطی پر نور، به شرط آنکه نور غیرمستقیم باشد، قرار دهید. اگر این گیاه نور کافی دریافت نکند، ممکن است از تعداد شاخ و برگهای آن کاسته شود و همچنین رنگ شرابی زییای خود را از دست بدهد.

 میزان رطوبت مناسب برای فیکوس شرابی :

 گیاه فیکوس شرابی، بومی نواحی گرمسیری می باشد. به همین جهت نیاز به رطوبت ثابت دارد، تا مسیر رشد آن به خوبی طی شود. دقت داشته باشید که فیکوس شرابی را در هوای خشک و در کنار سیستم‌های گرمایشی قرار ندهید.

 دو روش برای تامین رطوبت فیکوس شرابی :

۱) غبار پاشی برگ های گیاه به وسیله یک اسپری آب (این کار را هفته یکبار می توانید انجام دهید)

۲) روش جزیره، برای درست کردن جزیره، یک سینی بزرگ را به وسیله سنگ های کوچک پر کنید، سپس گلدان را روی آن قرار دهید. این کار باعث می‌شود آب اضافه خارج شده از گلدان ، در لابلای سنگ ها بماند و ایجاد رطوبت کند.

 دمای مناسب فیکوس شرابی :

 همانطور که گفته شد، این گیاه در مناطق گرمسیری به وجود آمده است. پس سرما را تجربه نکرده به همین جهت توصیه می شود برای شاداب و تازه نگه داشتن فیکوس شرابی خود آن را در دمایی بین ۱۰ الی ۲۹ درجه سانتیگراد نگه دارید.

 خاک مناسب فیکوس شرابی :

 برای گیاه فیکوس شرابی به هیچ عنوان از خاک سنگین استفاده نکنید، زیرا سنگینی خاک موجب پوسیدگی ریشه گیاه میشود. بهترین خاک برای این گیاه ترکیب خاک مخلوط گلدان و زغال سنگ نارس است. این خاک زهکشی بسیار خوبی دارد و باعث می شود آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود.