گیاهان مناسب برای اتاق خواب و محل کار که به سلامت شما کمک می کند.

برای شروع یه روز جدید نیاز دارین انرژی های منفی اطرافتون حذف کنید و حس نشاط بیشتری را در خود به وجود بیاورید .

در این مقاله “مجموعه نامیرا ” شما را با گیاهانی که مناسب این فضا می باشند آشنا می کند.

فرقی نمی کند که فضای شما پر از نور طبیعی زیاد باشد یا نور کم ، این گیاهانی که معرفی می کنیم علاوه بر دی اکسید کربن ، گاز های سمی و مخرب مانند فرمالید ها ، بنزن ها و تولوئن را جذب می کنند و اکسیژن آزاد می کنند و البته در فنگ شویی نیز نقش مهمی در دکوراسیون نیز دارند .

یکی دیگر از مزایای این گیاهان  این است که شما با دیدن این گل ها استرس و اضطراب کمتری دارید و با مراقبت کردن از گل ها تاثیر بسیار مثبتی در روحیه خود ایجاد کنید .

با توجه به سبک زندگی آپارتمانی امروزی ممکن است اتاق خواب شما نور زیادی نداشته باشد در این صورت شما می توانید گیاهانی را انتخاب کنید که به نور و آب کم نیاز دارند که معمولا این گیاهان با حداقل مراقبت دوام می آوردند .

1-اسپاتی فیلوم Spathiphyllum

این گیاه یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است زیرا اسپاتی علاوه بر اینکه گیاه تصفیه هواست و گل های سفید آن نماد پاکی می باشد به راحتی در شرایط نور زیاد تا نور کم رشد می کند و سیستم آبیاری مختلفی را تحمل می کند . این گیاه حدودا 47 گونه مختلف دارد که به صورت معمول سالی 2 بار گل دهی خواهد داشت . اسپاتی فیلوم به دلیل شرایط نگهداری برای فضاهای بانک ها و شرکت ها مناسب می باشد .

2 – فیلودندرون Philodendron

فیلودندرون یک گیاه آپارتمانی کلاسیک که رشد و تکثیر آن بسیار آسان است .حتی کسانی که در نگهداری گل های آپارتمانی تجربه ای ندارند برای پرورش فیلودندرون مشکلی نخواهند داشت . فیلودندرون ها انواع مختلفی دارند که به طور کلی می توان به دو دسته روند و غیر رونده تقسیم کرد و برای نگهداری فیلودندرون ها باید مطمئن شوید مقدار کمی نور دریافت می کنند و مرطوب بودن خاک نیاز الزامی برای این گیاه می باشد .

3- دراسنا dracaena

این گیاه به شکل درخچه است . برگ های بلند و براق و حالت شمشیری خاص این گیاه بر روی ساقه های قوی و ضخیم قرار دارد ، و همچنین یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی برای دکوراسیون منازل می باشد که شرایط نگهداری از آن هم بسیار آسان می باشد . بعضی از انواع این گیاهان نور و سایه کم را تحمل می کند اما بعضی دیگر باید در طول روز نور کافی را دریافت کنند .

4- نخل شامادورا Chamaedorea elegans

نخل شامادورا یه گیاه آپارتمانی بسیار محبوب می باشد که نباید در برابر نور مستقیم آفتاب قرار گیرد و همچنین این گیاه نباید در برابر وزش باد مستقیم کولر گازی قرار بگیرد . به طور کلی شبیه درخت خرما می باشد ، میزان رطوبت این گیاه متوسط می باشد و باید دقت کرد که خاک گلدان مرطوب باشد و نباید خیس و پر آب باشد . آب زیاد باعث پوسیده شدن و از بین رفتن گیاه می شود .

5 پوتوس ( پتوس)  Pothos

بخاطر پیچیدگی شاخه های این گیاه در زبان فارسی ابتدا این گیاه را لوکژ می نامیدند ، یکی از دلایلی که پوتوس بسیار محبوب شد بخاطر زنده ماندن و رشد این گیاه تنها در آب و بدون خاک است . پوتوس علاوه بر اینکه رطوبت هوا را افزایش می دهد ، دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می کند ، این گیاه نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد و اگر در برابر رطوبت بسیار بالا قرار بگیرد برگ های خیلی پهن و درشت می دهد . پوتوس دارای انواع مختلفی می باشد که نگهداری از بسیار راحت و تکثیر آن به آسانی خواهد بود .

6- سانسوریا  Sansevieria

آسان بودن شرایط نگهداری و مقاوم بودن در برابر کم آبی و کم نوری این گیاه را برای استفاده در بانک ها ، شرکت ها ، فضاهای اداری و منزل بسیار مناسب می باشد این گیاه همیشه دارای برگ های بلند و سبز می باشد که در برخی از گونه های آن ترکیب متعادل رنگ سبز و زرد جذابیت خاصی به این گیاه بخشیده است . از خواص سانسوریا می توان به تصفیه و پاکسازی و از بین بردن گازهای آلوده و سمی آلوده در محیط اطراف اشاره کرد و یک خاصیت منحصر به فرد برای سانسوریا این می باشد که نوعی خاصی از فتوسنتز را در شب انجام میدهد که باعث می شود که در طول شب اکسیژن آزاد کند برخلاف بسیاری از گیاهان دیگر که فقط در طول روز اکسیژن آزاد می کنند.

7 – فیکوس Ficus

فیکوس یک گیاه زینتی بسیار زیبا ، جذاب و پر طرفدار می باشد که برگ های چرم و پهن آن حالت واکس خورده و انواع مختلفی دارد. این گیاه به صورت درخچه ای رشد می کند ، این گیاه بخاطر داشتن برگ های بزرگ و جذاب برای دکوراسیون بسیار مناسب است .

8 زاموفیلیا Zamophilia

زاموفیلیا یا زامیفولیا یکی از محبوب ترین گیاه آپارتمانی در سراسر دنیا می باشد . گل زاموفیلیا بسیار مقاوم  و از بین بردن آن از نگهداری آن سخت تر است . شرط اصلی در نگهداری زاموفیلیا نور غیر مستقیم و متوسط است نکته جالب توجه این است که با  نور مصنوعی نیز می توان از این گل مراقبت نمود . این گل برای کسانی که عاشق گل و گیاه هستند اما وقت رسیدگی ندارند بسیار گزینه ی عالی به حساب می آید . نوع ابلق این گیاه جزء گیاهان لاکچری به حساب می آید. استفاده از این گیاه در مراکز خرید ، ساختمان های بزرگ و ساختمان های اداری بسیار جذاب و دیدنی می باشد .