یکی از انواع پتوس،که زیبایی چشم نوازی دارد و بین افراد دوستدار گل و گیاه از محبوبیت زیادی برخوردار است،گیاه پتوس نئون می باشد.این گیاه بسیار کم توقع است.زادگاه پتوس جزایر گرمسیری solomon می باشد. پتوس نئون برای افرادی که در پرورش گل و گیاه مبتدی هستند گزینه مناسب محسوب می شود این گیاه در صورت بلعیده شدن توسط کودکان و حیوانات خانگی،ایجاد مسمومیت می کند و سمی می باشد.پس برای نگهداری از آن احتیاط کنید.

 شرایط نگهداری از پتوس نئون :

 نگهداری از این گیاه زیبا،کار آسانی است و شرایط سختی ندارد.این گیاه می تواند هر نوع شرایط نوری را تحمل کند. حتی اگر آبیاری پتوس به تاخیر بیفتد،بعد از آبیاری مجدد، این گیاه می‌تواند به‌راحتی احیا شود.پتوس نئون گیاهی بالا رونده است و در منزل می تواند تا ارتفاع ۳ متر رشد کند. می‌توانید برای نظم دادن و تحت کنترل قرار گرفتن رشد این گیاه، آن را هر چند وقت یکبار هرس کنید.

 آبیاری پتوس نئون :

 در زمان آبیاری اطمینان حاصل کنید که خاک گیاه خشک باشد و بعد به آن آب بدهید.ریشه‌های این گیاه اگر در آب بمانند،دچار پوسیدگی می‌شوند.پس از دادن آب بیش از حد به گیاه خودداری کنید.همچنین زهکش گلدان را بررسی کنید.

 نور مناسب :

 همانطور که گفته شد،این گیاه می تواند طیف وسیعی از شرایط نوری را تحمل کند.به طور کلی پتوس جز گیاهان جنگلی می باشد و در زیر درختان رشد می کند،پس می تواند با هر نوع تابش نوری سازگار شود.بهترین و مناسب ترین شرایط برای جلوگیری از رشد بیش از حد میان گره های ساقه و رشد علفی،نور غیرمستقیم و زیاد می باشد.

 رطوبت و دمای مناسب برای پتوس نئون :

 همانطور که اشاره شد زادگاه پتوس نئون مناطق گرم و مرطوب می‌باشد.پس در این شرایط رشد بهتر و سریعتری دارد.می‌توانید برای تأمین رطوبت گیاه را غبارپاشی کنید.به طور کلی دمای مناسب برای رشد پتوس نئون،دمایی بین ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد است.

 خاک مناسب پتوس :

 پتوس نئون باید در خاک مرطوب،لومی و دارای زهکشی مناسب قرار بگیرد،که همان خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی برای آن مناسب است.اما اگر بخواهید شرایط بهتری را برای آن فراهم کنید،می توانید خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی را با کمی پوست ارکیده و کمی پرلیت مخلوط کنید تا خاک سبکتری ایجاد کنید.این خاک ارگانیک یک ترکیب خوب برای پتوس نئون می باشد.

 کوددهی پتوس نئون :

 زمانی که خاک این گیاه،کامل و سرشار از مواد مغذی باشد نیاز به کوددهی ندارد.اما می توانید در فصل رشد(اوایل بهار تا اواخر تابستان)برای رشد قوی و سالم گیاه از کودهای مایع استفاده کنید.

 آفات پتوس نئون :

 به طور کلی گیاه پتوس مستعد ابتلا به بیماری نمی باشد. اما به علت نگهداری از این گیاه در آپارتمان باید مراقب بعضی از آفت‌های گیاهان آپارتمانی باشید.از جمله این آفت‌ها می‌توان به شپشک آردی،کنه های عنکبوتی و پشه قارچی اشاره کرد،که در صورت ابتلا به این آفات گیاه می‌تواند با مشکل روبرو شود.

 چگونگی تکثیر پتوس :

 برای تکثیر گیاه پتوس نئون،می توانید از روش قلمه ساقه استفاده کنید.بهترین کار این است که ساقه هایی که هنگام هرس کردن،از گیاه جدا می کنید را تکثیر کنید و در گلدان جدایی بکارید.می توانید از آن برای هدیه دادن هم استفاده کنید.

 برای انجام این روش،قلمه های ساقه را از گیاه جدا کنید. دقت کنید که این قلمه ها دارای ۴ یا ۵ گره باشند.برگهای پایین قلمه را حذف کنید،۲ تا ۳ برگ در بالای قلمه باقی بگذارید،سپس قلمه ها را در ظرف کوچکی  که از آب پر شده است قرار دهید.دقت کنید که برگها بیرون آب قرار بگیرند و گره های ساقه داخل آب باشند.هفته ای یک بار آب آن را تعویض کنید و در مکانی با نور متوسط و غیر مستقیم قرار دهید.

 بعد از گذشت ۱ الی ۲ هفته،ریشه‌ها پدیدار می‌شوند.وقتی طول ریشه ها به حدود ۳ سانتی متر رسید،می توانید قلمه ها را از آب خارج کرده و در گلدان مناسب با خاک مرطوب و زهکشی مناسب بکارید.بعد از کاشت در گلدان گیاه را در همان مکان قبلی قرار دهید و تا دو هفته به طور مداوم خاک آن را مرطوب نگه دارید تا گیاه با خاک سازگار شود. بعد از گذشت ۲ هفته می توانید به عنوان یک پتوس مستقل طبق مطالب بالا از آن مراقبت کنید.

 مشکلات گیاه پتوس نئون :

 هرچند که این گیاه بی دردسر و کم توقع می باشد،اما اگر در شرایط نامناسب از جهت نور و آبیاری قرار گیرد،دچار مشکلاتی می شود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 سقوط برگ ها :

 افتاده شدن برگ ها به سمت پایین و همچنین ریزش آنها می تواند نشانه کمبود آب و تشنگی گیاه باشد.برای رفع این مشکل،گیاه خود را آبیاری کنید.

 زیاد شدن فاصله بین گره ها و رشد علفی :

 اگر گیاه پتوس نئون شما دارای ساقه های بلند و برگ های کمی باشد،نشانه کمبود نور است.گیاه به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید.

 قهوه ای شدن سر برگهای پتوس :

 خشکی بیش از حد و کمبود آب می‌تواند باعث قهوه ای شدن نوک برگ های گیاه شود.برای رفع این مشکل،تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید.همچنین گیاه را در معرض وسایل گرمایشی و نزدیک پنجره باز قرار ندهید.