در این مقاله بیان شده پس تا انتها همراه نامیرا باشید :

سانسوریا یکی از گیاهان معروف آپارتمانی و جزو گروه ساکولنت ها است . این گیاه از محبوبیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و علت محبوبیت این گیاه تنوع گونه‌ها ، زیبایی و از همه مهمتر نگهداری آسان آن است. اگر قصد نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی را دارید پیشنهاد من به شما گیاه سرسخت و مقاوم سانسوریا است.

حالا اگر از مرحله تصمیم‌گیری رد شده اید و یکی از انواع گیاه سانسوریا را در منزل خود دارید با من همراه باشید تا در ادامه طرز نگهداری از این گیاه زیبا را به طور کامل برای شما شرح بدهم.

مطالبی که در ادامه خواهید خواند:

  • روش های تکثیر سانسوریا
  • روش های نگهداری از سانسوریا
  • فواید نگهداری از گیاه سانسوریا در منزل

انواع روش برای تکثیر سانسوریا :

راه های مختلفی برای رشد و تکثیر گیاه سانسوریا وجود دارد:

یکی از این روشها کاشت بذر است که راحت ترین روش محسوب می شود به این صورت که بذر گیاه را درون خاک یا هر محیط کشت دیگری که مدنظر شماست میکارید ، ولی این روش خیلی مورد استقبال قرار نمی‌گیرد، چون مدت زمان زیادی طول میکشد که دانه ها جوانه بزنند .

راه دوم کاشتن برگهای سالم گیاه در خاک است .به این صورت که چند عدد از برگ‌های سالم را از گیاه جدا می کنید و در خاک می کارید بعد از مدتی این برگها ریشه می دهند و از هر کدام یک سانسوریای تازه رشد میکند.

راه سوم استفاده از آب برای رشد و تکثیر سانسوریا است برای انجام این روش یک برگ سالم و جوان را از گیاه سانسوریا جدا می کنید و داخل یک لیوان آب میگذارید و چند روز یکبار آب داخل لیوان را تعویض می کنید.چند هفته بعد ریشه های تازه را مشاهده می کنید وقتی ریشه ها بزرگ شدند زمان آن است که گیاه را به یک گلدان مخصوص منتقل کنید.

روشهای نگهداری از گیاه سانسوریا :

آب مورد نیاز سانسوریا : این گیاه محبوب و زیبا به آب بسیار کمی برای رشد نیاز دارد بهتر است هر دوهفته خاک آن را چک کنید و اگر خیلی خشک بود به آن آب بدهید . 

نور مناسب برای گیاه سانسوریا : این نوع گیاه جز گیاهان مقاوم به نور کم است ولی ویژگی که آن را متمایز می کند سرعت وفق با محیط است یعنی سانسوریا در نور خیلی زیاد هم به رشد خود ادامه می دهد ولی نور مناسب و ایده آل برای گیاه سانسوریا نور غیر مستقیم و زیاد است .پس سعی کنید گیاه را در نزدیکی پنجره جنوبی منزل که معمولاً نورگیر است قرار دهید ؛ نور مناسب باعث می شود که اگر آبیاری بیش از حد انجام شده باشد به وسیله نور این آب اضافی تبخیر شود.

کود مناسب برای رشد سانسوریا : گیاه سانسوریا هم مانند دیگر گیاهان خانگی برای رشد نیاز به کود مناسب دارد بهتر است از کود های رقیق شده برای این گیاه استفاده کنید.اگر گیاه سانسوریا داخل باغچه کاشته شده باشد همان کود مورد استفاده در گیاه گلدانی مناسب است فقط باید به صورت مایع باشد .نکته مهمی که در رابطه با گیاه کاشته شده داخل باغچه وجود دارد این است که بعد از کود دهی امکان رشد علفهای هرز وجود دارد اگر با چنین شرایطی مواجه شدید آنها را هرس کنید تا مانع رشد گیاه نشوند .

رطوبت و دمای مناسب برای رشد گیاه سانسوریا: اگرچه این گیاه به دما و رطوبت مقاوم است و کم یا زیاد بودن دما و رطوبت تاثیر زیادی روی این گیاه ندارد ولی برای نگهداری بهتر سعی کنید آن را در محیطی با دمای متعادل و میزان رطوبت متوسط نگهداری کنید.نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که گیاه سانسوریا نباید در معرض باد وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار بگیرد .

خاک مناسب برای گیاه سانسوریا : سانسوریا برای رشد نیازمند خاکی ترکیبی از ماسه،شن و رس است اگر قصد کاشتن گیاه سانسوریا درون باغچه را دارید باید در نظر بگیرید که خاک و نور مناسب برای گیاه فراهم باشد سعی کنید گیاه را در قسمتی که مقداری سایه وجود دارد و نور کافی و غیرمستقیم به آن می‌تابد بکارید .

گلدان مناسب برای گیاه سانسوریا : اگر برای نگهداری از این گیاه زیبا گلدان را انتخاب کرده اید باید بگویم که حتما از گلدان سفالی استفاده کنید قد گلدان کوتاه باشد و نسبتا پهن باشد زیرا ریشه گیاه سانسوریا در خاک کم عمق عملکرد بهتری دارد .  

فواید نگهداری گیاه سانسوریا در منزل :

در ادامه مطلب به مواردی می پردازیم که گیاه سانسوریا را جزو گیاهان محبوب آپارتمانی کرده است .

گیاه سانسوریا می تواند هوای اتاق شما را تصفیه کند. این گیاه بسیار مناسب برای اتاق خواب شما است؛ شاید شنیده باشید که در مکان خواب نباید از گیاهان استفاده کرد چون گیاهان برای عمل فتوسنتز اکسیژن اطراف را می‌گیرند و این امر برای فردی که خواب است خطرناک محسوب می‌شود اما گیاه سانسوریا میتواند با تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن کیفیت هوا را بالا ببرد و خوابی دلچسب را برای شما به ارمغان بیاورد .

یکی دیگر از فواید بسیار عالی گیاه سانسوریا از بین بردن بوی بد هوا است . این گیاه توانایی از بین بردن بوی بد مواد شیمیایی را دارد پس برای سالنهای زیبایی هم گزینه مناسبی محسوب می شود .

سانسوریا