یکی از انواع گونه‌های فیکوس که دارای برگ های پهن و چرمی و به رنگ های سفید، کرم و سبز دیده می‌شود فیکوس یاقوتی میباشد.

این گیاه زیبایی فوق‌العاده‌ای دارد و جزء گیاهان زینتی محبوب است. نگهداری از فیکوس یاقوتی مانند دیگر گونه های این گیاه است، تنها نکته مهمی که در رابطه با فیکوس یاقوتی باید به آن توجه کنید، نیاز نوری آن است که نسبت به دیگر همنوعان خود به نور بیشتری احتیاج دارد و همچنین رشد آن نیز کند تر می‌باشد. نگهداری از فیکوس کار آسانی می باشد؛ به طور کلی برای مراقبت و نگهداری از این گیاه، باید در همه جوانب تعادل را رعایت کنید.

در ادامه به توضیح درباره شرایط نگهداری فیکوس می‌پردازیم.

 آبیاری فیکوس یاقوتی :

 سعی کنید زمانی به گیاه آب بدهید که خاک سطح رویی گلدان به طور کامل خشک شده باشد. همچنین آبیاری را در زمان معتدل بودن هوا انجام دهید. ( یعنی در گرما و سرمای شدید به گیاه آب ندهید )

 برای آبیاری از آب جوشیده ی ولرم استفاده کنید. (می‌توانید مقداری آب شیر را از چند روز قبل کنار بگذارید و برای آبیاری از آن استفاده کنید )

 رطوبت گیاه فیکوس یاقوتی :

 این گیاه به رطوبت زیادی احتیاج دارد، برای تامین رطوبت آن در فصل گرما میتوانید هر روز گیاه را به وسیله اسپری آب مه پاشی کنید (در فصل سرما هفته ای دو یا سه مرتبه) همچنین می توانید از ساخت جزیره برای تامین رطوبت آن استفاده کنید.

 نور فیکوس :

 نور مناسب برای فیکوس نور متوسط است، نور زیاد باعث سوختن و لوله شدن برگهای گیاه می شود و همچنین نور کم نیز باعث ریزش برگهای آن می شود. اگر قصد نگهداری از فیکوس در فضای باز را دارید، توصیه می شود آن را در مکانی بگذارید که از تابش مستقیم آفتاب دور باشد.

 کوددهی فیکوس :

 برای کوددهی گیاه فیکوس خود می‌توانید در فصل رشد، هر دو هفته یکبار از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و برای سرسبزی بیشتر گیاه نیز می توانید یک بار در ماه از کود آهن استفاده کنید ، در نظر داشته باشید در فصل زمستان نیاز به کوددهی نمی باشد.

 راه های پیشگیری از آفات و بیماری های فیکوس :

  •  می توانید هر ۶ ماه یکبار به خصوص در زمان تعویض گلدان، گیاه را با محلول آب و سم بنومیل آبیاری کنید این کار برای پیشگیری از بیماری‌های ساقه و ریشه فیکوس می باشد.
  •  هر دو ماه یکبار برای پیشگیری از بیماری های قارچی می توانید گیاه را با محلول آب و سم مانکوزب محلول پاشی کنید.
  •  برای مبارزه با آفات گیاه فیکوس، ماهی یکبار(مخصوصاً در فصل بهار و تابستان) از محلول آب و سم دیازینون استفاده کنید.

 مشکلات و بیماریهای فیکوس و علت آن :

 ریزش برگ ها :

 ریزش برگ ها در گیاه فیکوس،نشانه کمبود نور و مواد غذایی می باشد.اگر برگ های گیاه آویزان و بیحال شدند می تواند نشانه تشنگی و خشکی گیاه باشد.

 سوختگی برگ ها :

 دلیل سوختگی نوک برگهای فیکوس می تواند استفاده از آب لوله کشی، نبود نور کافی و یا تابش مستقیم نور آفتاب باشد.

 وجود لکه های قهوه ای بر روی برگ ها :

 به احتمال زیاد گیاه شما دچار حمله آفت کنه قرمز شده است.برای برطرف کردن آن می توانید از سموم آفت کش استفاده کنید.

 وجود لکه های پنبه مانند :

 وجود این لکه ها نشانه حمله شپشک آرد آلود است و برای از بین بردن آن باید از سم آفت کش استفاده نمایید.