فیکوس ملانی با نام علمی   (ficus elastica) شناخته می‌شود و جزئی از خانواده  (moraceae)می‌باشد. زادگاه این گیاه شرق آسیا {اندونزی و هند} میباشد . برگهای این گیاه زیبا به رنگ سبز و ابلق رشد کرده و یک گیاه آپارتمانی و گلخانه‌ای است.

 طول فیکوس ملانی در هوای آزاد و شرایط خاص می‌تواند به ۶۰ متر برسد. برگهای این گیاه پهن، چرمی، براق و نوک تیز می باشند. برگهایی که در پایان این گیاه وجود دارند، ممکن است بر اثر گذشت زمان ریزش پیدا کرده و یا حالت چروکیده به خود بگیرند؛ بهتر است که این برگ‌ها را از گیاه جدا کرده تا انرژی صرف رشد برگهای جوان گردد.

 گیاه فیکوس ملانی را در محیطی قرار دهید که از لحاظ دما و نور مناسب باشد. همچنین به علت زیبایی و سرسبز بودن این گیاه پیشنهاد می شود ، آن را در محلی قرار دهید که دیوار پشت گیاه، ساده و بدون طرح باشد تا زیبایی فیکوس ملانی به خوبی خود را نشان دهد.

 فیکوس ملانی برگ ریز یک گیاه آپارتمانی می‌باشد، که نوع رشد آن بوته ای است و با گونه های دیگر این گیاه تفاوت دارد. این گیاه جزء گیاهان زینتی محبوب به شمار می‌آید ، با داشتن یک گلدان فیکوس ملانی می توانید در تمام طول سال شاهد شادابی و زیبایی این گیاه باشید.

 در ادامه شرایط نگهداری از فیکوس ملانی برگ ریز را برایتان شرح می دهیم :

 نور مناسب :

 گیاه فیکوس ملانی روشنایی را بسیار بیشتر از سایه دوست دارد، پس مکان نگهداری آن باید پرنور باشد، اما دقت کنید که نور آفتاب به صورت مستقیم به آن نتابد و اگر نور کافی برای آن وجود نداشته باشد برگهای گیاه دچار ریزش می شوند و به تدریج برگ های باقیمانده خود را به سمت نور هم می کند پس برای اینکه زیبای گیاه فیکوس ملی حفظ شود باید هر چند وقت یک بار به سمت نور بچرخانید تا به همه قسمت های گیاه به صورت مساوی نور بتابد.

 آبیاری گیاه فیکوس ملانی :

 گیاه فیکوس ملانی را می‌توانید در فصل تابستان هفته ای دوبار و در فصل زمستان هفته ای یک بار آبیاری کنید؛ فقط توجه داشته باشید که بین دو آبیاری خاک گیاه خشک باشد، سپس نسبت به آبیاری اقدام کنید. در گرمای زیاد و دمای بالا می توانید برگهای فیکوس را غبار پاشی کنید. دقت کنید که در زیر نور مستقیم خورشید غبارپاشی انجام ندهید،زیرا امکان سوختن برگهای گیاه وجود دارد.

رطوبت مناسب :

 نیاز این گیاه به رطوبت زیاد است، پس برای رشد بهتر پیشنهاد می‌شود هر هفته عمل غبارپاشی را انجام داده و برگهای گیاه را هر ماه شستشو دهید.

 دمای مناسب برای فیکوس ملانی :

 این گیاه می‌تواند دمای تا ۳۰ درجه سانتیگراد در تابستان منفی ۵ درجه سانتی‌گراد در زمستان را تحمل کند. اما اگر دچار تغییر ناگهانی دما شود و یا در دمای پایین تر قرار بگیرد،برگ های آن دچار ریزش میشوند.

 خاک مناسب :

 خاک مناسب برای فیکوس ملانی باید زهکشی خوبی داشته باشد و همچنین خنثی یا کمی اسیدی باشد. البته گیاه فیکوس ملانی جوان، خاک سبک را ترجیح می‌دهد؛ اما بعد از گذشت چند سال باید به خاک آن هوموس یا خاک شور اضافه شود.

 اگر رشد فیکوس ملانی شما سریع بود، هر سال در فصل بهار گلدان آن را تعویض کرده و گلدان بزرگتر جایگزین کنید. اگر امکان تعویض گلدان نبود، می توانید فقط سطح رویی خاک را تعویض نمایید تا خاک تازه و غنی به گیاه برسد.

 روش های تکثیر فیکوس ملانی :

 این گیاه را به سه روش می توان تکثیر کرد

۱_ روش قلمه ساقه

۲_ روش قلمه برگ

۳_ روش خوابانیدن هوایی

 مناسب ترین زمان برای تکثیر این گیاه اوایل تابستان یا اواخر بهار است.

 برای انجام روش قلمه ساقه، یک قلمه ۱۵ سانتی رو از گیاه جدا کرده و برگهای پایین آن را برش می دهیم (۲ برگ باقی میگذاریم) و آن را در گلدانی با اندازه مناسب و خاک سبک میکاریم.

 در روش قلمه برگ هم یک برگ از گیاه جدا کرده و مانند روش قلمه ساقه آن را در گلدان می کاریم.

 برای روش خوابانیدن هوایی بهتر است اندازه قلمه انتخابی حدوداً ۳۰ سانتی متر باشد. یک بخش از پوست دور ساقه را به شکل حلقه می‌بریم و به آن قسمت هورمون ریشه زایی می زنیم تا زودتر ریشه بدهد. سپس اطراف محل بریده شده را با کوکوپیت میپوشانیم و پلاستیک میپیچیم ؛ تا ریشه های گیاه در آن منطقه رشد کنند. بعد از مشاهده ریشه ها می توانیم قلمه را از گیاه اصلی جدا کرده و در یک گلدان با خاک مناسب بکاریم.