فیکوس لیراتا یک گیاهان جذاب و مقاوم آپارتمانی است، که به راحتی می‌تواند خودش را با شرایط محیط وفق بدهد. یکی از انواع فیکوس که دارای برگ های مینیاتوری می‌باشد به فیکوس لیراتا مینیاتوری معروف است.زادگاه فیکوس لیراتا مناطق گرمسیری آفریقا می‌باشد و از  خانواده انجیرها محسوب می شود.این گیاه در مناطق سرد هم می تواند به رشد خود ادامه دهد.

 به طور کلی هر گیاهی برای زنده و شاداب ماندن به آب،خاک و نور مناسب نیازمند است،که در ادامه میزان مناسب آنها برای گیاه فیکوس لیراتا را برایتان شرح می دهیم.

 میزان آب مناسب برای فیکوس لیراتا :

 هر چه اندازه برگ های این گیاه بزرگتر باشد،به آب بیشتری هم نیاز دارد؛زیرا در گیاهانی با برگ های بزرگ،به نسبت میزان تبخیر آب هم زیاد است.در کل زمانی که خاک گیاه به اندازه دو یا سه سانتی متر خشک بود باید آن را آبیاری کنید.برای آبیاری فیکوس لیراتا باید تعادل را رعایت کنید؛اگر به گیاه بیش از حد آب دهید و یا آن را تشنه نگه دارید برگ های گیاه به تدریج قهوه ای شده و شروع به ریزش می کنند.

 مناسب ترین خاک برای فیکوس لیراتا :

 برای این گیاه باید خاکی با زهکشی بالا انتخاب کنید،زیرا در غیر این صورت ریشه های آن پوسیده شده و از بین می رود.به هیچ عنوان از خاک رس و کاکتوس به تنهایی برای فیکوس لیراتا استفاده نکنید.خاک این گیاه باید سرشار از مواد آلی باشد.پیشنهاد ما به شما ترکیب پرلیت،پیت ماس،کوکوپیت و تکه های شن درشت می باشد.لازم به ذکر است که حتماً گلدان را از جهت زهکشی مناسب بررسی کنید،تا آب اضافی داخل گلدان،باعث پوسیدگی ریشه گیاهان نشود.

 نور مناسب برای فیکوس لیراتا :

 نور مناسب این گیاه بستگی به اندازه برگ هایش دارد. اگر فیکوس شما از نوع برگ مینیاتوری است، به نور متوسط و اگر از نوع معمولی است نور آن باید نسبتاً زیاد باشد. کمبود نور می تواند منجر به ریزش برگهای گیاه شود.

به این نکته توجه کنید که هر چند وقت یکبار گیاه را بچرخانید تا برگهای گیاه به سمت نور خم نشود و همه قسمت های گیاه نور کافی را به خود جذب کنند.

 دمای مناسب فیکوس لیراتا :

 مناسب ترین دما برای فیکوس دمای بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. اگر این گیاه در دمای پایین قرار بگیرد برگ های آن دچار ریزش میشوند. همچنین گیاه خود را در معرض وسایل سرمایشی و گرمایشی قرار ندهید.

 رطوبت مناسب برای فیکوس لیراتا :

 یکی از اساسی‌ترین نیازهای فیکوس لیراتا برای رشد، رطوبت می باشد، این گیاه برای رشد مناسب و سالم ماندن به دمای شرجی نیاز دارد و برای تأمین رطوبت فیکوس می توانید آن را غبار پاشی کنید و یا برای گیاه جزیره فراهم کنید. دقت کنید که غبارپاشی را با آب جوشیده و یا آبی که از قبل کنار گذاشته اید انجام دهید تا از به وجود آمدن لکه روی برگ ها جلوگیری کنید.

 کوددهی فیکوس لیراتا :

 می توانید در فصل رشد (اوایل بهار تا اواخر تابستان) نسبت کوددهی قدام کنید. کوددهی را ماهی یک بار انجام دهید و از کود ۲۰۲۰۲۰ استفاده کنید. توجه کنید که زیاده روی در کوددهی باعث سوختن برگ ها میشود.

 آفات و بیماری های فیکوس لیراتا :

 از جمله آفت هایی که این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند شپشک آردی و کنه قرمز می باشند. پیشنهاد می شود برای جلوگیری از حمله این آفات، حتماً هر روز گیاه غبار پاشی کنید. در صورت ابتلا به این آفات می‌توانید از سموم آفت کش موجود، طبق راهنمایی روی آن استفاده کنید.

 ریزش برگ ها :

 این مشکل می‌تواند به علت تغییرات در نور، دما و رطوبت اتفاق بیفتد. پس برای جلوگیری از آن گیاه را در شرایط ثابت نگهداری کنید.

 سوختگی برگ ها :

 سوختن برگ به علت نبود تهویه مناسب و بیماریهای قارچی میباشد. گیاه را بررسی کرده و در صورت بیماری اقدامات لازم را به عمل آورید.

 زرد شدن برگ ها :

 علت زرد شدن برگهای فیکوس می‌تواند، خشکی خاک ، کمبود رطوبت هوا و یا هوای خیلی سرد باشد؛ همچنین کمبود نور نیز می‌تواند منجر به زرد شدن برگهای گیاه شود.