گیاه فیکوس بلک، به علت مقاومت بالا و آسان بودن نحوه نگهداری معمولاً در اکثر خانه های ایرانی که علاقه مند به نگهداری از گل و گیاه هستند دیده می شود. برگهای گیاه فیکوس براق و چرم مانند می باشند همچنین در برخی گونه ها دارای رگه های قرمز و کرم رنگ هستند.

 گیاه فیکوس، گاهی دارای گل هایی است که زیبایی چندانی ندارند، همچنین عطر و بوی خاصی هم ندارد. این گیاه شیره ای دارد که می‌توان از آن در ساخت لاستیک استفاده کرد.به همین دلیل به آن فیکوس الاستیکا نیز گفته می‌شود. فیکوس در اکثر مناطق، از جمله کشور ایران، در گلدان و به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می شود ،ولی در زادگاه خود می‌تواند به درختی بزرگ تبدیل شود.

 میزان آب مناسب برای فیکوس بلک :

 اگرچه گیاه فیکوس، گیاهی مقاوم محسوب می‌شود و می‌تواند تشنگی را تحمل کند؛ اما تشنگی زیاد می‌تواند منجر به لوله شدن برگهای گیاه شود. همچنین نباید به گیاه به اندازه ای آب بدهید که خاک گلدان غرق در آب شود، زیرا این امر موجب می‌شود برگهای گیاه زرد شده و بریزند. هنگام آبیاری توجه کنید که سطح خاک خشک باشد، سپس اقدام به آبیاری نمایید. اگر دمای هوا بالا بود، می توانید برگ ها را غبار پاشی کنید. اما دقت کنید که این کار را زمانی که گیاه در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارد انجام ندهید، زیرا باعث می‌شود که بر روی برگ ها لکه های قهوه ای و سوخته مانند ایجاد شود.

 دمای مناسب برای فیکوس بلک :

 مناسب ترین دما برای نگهداری این گیاه دمایی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. هرچند که دمای بالاتر یا پایین‌تر را هم می تواند تحمل کند؛ اما اگر در سرمای شدید قرار بگیرد برگهای آن قهوه ای شده و به تدریج می ریزند.

 نور مناسب برای فیکوس بلک :

 فیکوس بلک را در مکان روشن نگهداری کنید. اگرچه این گیاه تحمل سایه را هم دارد، اما امکان دارد در مکان کم نور برگ های آن دچار ریزش شوند. همچنین نور شدید هم باعث از بین رفتن برگهای گیاه میشود.

 کود و خاک مناسب برای فیکوس بلک :

 خاک مناسب برای این گیاه، خاکی است که زهکشی مناسب داشته باشد، همچنین باید بتواند مقداری رطوبت را هم در خود حفظ کند. پیشنهاد ما به شما ترکیب، خاک برگ، خاک معمولی و پیت‌ماس است. اگر گیاه دچار کمبود مواد مغذی شود برگهای گیاه بی رنگ و بدشکل می شوند. به منظور جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید از کودهایی با فرمول ۲۰۲۰۲۰ ماهی یکبار و یا کود هایی با فرمول ۱۰۱۰۱۰ دو هفته یک بار استفاده کنید. همچنین می توانید گلدان گیاه را هر سال در فصل بهار تعویض کنید. توجه کنید که اندازه گلدان را به نسبت اندازه گیاه انتخاب کنید، اگر گیاه شما به اندازه ای بزرگ شده که تعویض گلدان میسر نمیباشد، میتوانید خاک سطح رویی گلدان را تعویض کنید تا مواد مغذی و خاک تازه به گیاه برسد.

 تکثیر گیاه فیکوس بلک :

 تکثیر این گیاه به روش قلمه انجام می‌شود و فصل مناسب برای اینکار اواخر بهار و اوایل تابستان است. برای قلمه گیری از گیاه فیکوس، می توانید یک قسمت از طول یا انتهای ساقه را جدا کنید.توجه کنید که قلمه های بریده شده حداقل دارای یک برگ باشد.همچنین قسمتی که داخل خاک کاشته می‌شود بدون برگ باشد.لازم به ذکر است که بعد از جدا کردن قلمه از گیاه،یک شیره سفید رنگی از محل برش خورده شده،خارج می شود،که برای توقف آن می توانید قلمه را برای ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید. همچنین خاک مناسب برای کاشت قلمه باید سبک باشد، مانند ترکیب خاک برگ و شن.برای رشد و نتیجه بهتر، دمای محل نگهداری قلمه را تا حدود ۲۷ درجه سانتیگراد بالا ببرید.

 بیماری و آفت های فیکوس بلک :

 اگر محل نگهداری گیاه، گرم و مرطوب باشد ممکن است لکه برگی قارچی و باکتریایی روی دهد. از جمله آفاتی که می‌تواند این گیاه را مورد حمله قرار دهد، کنه تار عنکبوتی و شپشک می باشد، که برای از بین بردن آنها می توانید از سموم آفت کش استفاده کنید. لازم به ذکر است که تمیز کردن برگ های گیاه می تواند برای جلوگیری از حمله آفات بسیار موثر باشد.