یکی از گونه‌های فیلودندرون ، با رنگ زیبا و خاص قرمز رنگش به فیلودندرون سان رد معروف است. این گیاه وقتی بالغ می‌شود، به سبز تیره تبدیل می‌شود؛ ولی تا آن زمان طیف رنگی گوناگونی را تجربه می‌کند ، برگ‌های این گیاه می‌تواند به رنگ‌های قرمز، شرابی ، طلایی و طوسی دیده شوند. این برگها نوک تیز و کشیده هستند.

 گیاه فیلودندرون گیاهی دائمی و همیشه سبز می باشد. این گیاه شباهت بسیاری به گیاه پتوس دارد و تنها تفاوت آنها در اندازه برگ و ساقه میباشد.

  شرایط نگهداری فیلودندرون :

 برای آبیاری این گیاه باید خاک گلدان خشک باشد. آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ ها می شود ؛ پس بین دو آبیاری، ابتدا خاک را بررسی نمایید، اگر خشک بود به آن آب بدهید.

 دمای مناسب برای نگهداری فیلودندرون دمایی بین ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتیگراد می باشد.

 تابش نور به این گیاه باید غیرمستقیم باشد، اگر نور به صورت مستقیم، حتی از پشت پنجره، به این گیاه بتابد موجب آسیب دیدن برگهای گیاه میشود.

 برای رشد بهتر و رسیدن مواد مغذی به گیاه، هر دو هفته یکبار گیاه را با کودهای مناسب محلول در آب تغذیه کنید.

 برای رسیدن رطوبت به گیاه هم می توانید هر دو هفته یکبار گیاه را غبار پاشی کنید ، دقت کنید که از آب ولرم برای غبارپاشی استفاده کنید و همچنین برای تمیز کردن برگها به هیچ عنوان از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید. می‌توانید از یک اسفنج مرطوب برای این کار استفاده کنید.

 خاک مناسب برای فیلودندرون خاک کمپوست است.  گیاه فیلودندرون زمانیکه در حال رشد می باشد، نیازی به تعویض گلدان ندارد ، وقتی که به اندازه کافی رشد کرد، میتوانید فقط سطح رویی خاک را تعویض نمایید و خاک تازه را جایگزین کنید و همچنین استفاده از کود در زمان تعویض خاک ضروری میباشد.

 مشکلات و بیماریهای فیلودندرون :

 سقوط برگ ها :

 اگر شاهد سقوط برگهای فیلودندرون خود خیلی شدید هستید ، علت آن تشنه بودن گیاه است. همچنین وجود هوای گرم و خشک هم می تواند منجر به ریزش برگ ها شود. در این زمان می توانید ابتدا گیاه را غبار پاشی کرده و یا برای مدت ۱۵ دقیقه درون یک ظرف آب قرار دهید.سپس گلدان را به محل خنک منتقل کنید.

 ریز بودن برگ های جدید :

 اگر برگ های جدید گیاه رشد نکرده و ریز مانده بودند، نشانه ی کمبود مواد مغذی است. میتوانید هر دو هفته گیاه را با کودهای مصنوعی تغذیه کنید.

 ساقه های بلند و فاصله زیاد بین برگ ها :

 این اتفاق نشانه کمبود نور است. می توانید گلدان را به مکان پر نورتری انتقال دهید و همچنین امکان دارد که گیاه فیلودندرون به مواد مغذی احتیاج داشته باشد که می تواند از تغذیه مصنوعی به وسیله کود هر دو هفته یکبار استفاده کنید.

 تغییر رنگ برگ ها و وجود تار عنکبوت :

 اگر شاهد تارهای عنکبوت در اطراف گیاه و تغییر رنگ در برگها بودید، نشانه حمله آفت کنه قرمز می باشد ، می توانید از آفت کش ها طبق دستور استفاده کنید. لازم به ذکر است که  غبارپاشی منظم می تواند در کاهش آفت موثر باشد.

 پژمرده شدن برگ های گیاه :

 در این حالت به احتمال قوی مکان نگهداری گیاه سرد است پس گلدان را به مکان گرم انتقال دهید.

 وجود لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ ها :

به احتمال زیاد عمل غبارپاشی را در آفتاب انجام داده اید. توجه کنید که اینکار را در عصر یا صبح که نور کم میباشد انجام دهید.انجام غبار پاشی در آفتاب می تواند به گیاه آسیب وارد کند.

 زرد شدن و ریزش برگ ها :

 این اتفاق نشانه آبیاری زیاد گیاه است.همانطور که گفته شد هنگام آبیاری باید خاک گلدان خشک باشد. همچنین زهکش گلدان را بررسی کنید؛ باید به صورتی باشد که آب اضافه به راحتی بتواند از آن خارج شود.

 زخم های پنبه ای و سفید روی برگ ها :

 وجود زخم های پنبه ای شکل نشانه حمله آفت و حشره می باشد که می توانید گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید.