سانسوریا گلدفیلم یک گونه کمیاب از گیاه سانسوریا می باشد، که به نور بیشتری نسبت به گونه‌ های دیگر احتیاج دارد. همانطور که از ظاهر این گیاه پیدا است، برگ های داخلی روی گیاه بالغ می توانند کاملا طلایی باشند. توجه کنید که تنها با بالغ شدن گیاه،رنگ طلایی زیبای آن ظاهر می شود.

 برگهای این گیاه گوشتی و شمشیری شکل، رشد می‌کنند و شاخ و برگ های بسیار متنوع با نوارهای عمودی سبز تیره و زردطلایی دارند. زادگاه این گیاهان مناطق گرمسیری می باشد، بنابراین برای رشد بهتر نیاز به آب و هوای گرم دارند. اگر سانسوریا گلد فیلم را در خارج از منزل میکارید توجه کنید که آن را در مکانی بکارید که سایه روشن باشد و نور به صورت مستقیم به گیاه نتابد. در داخل خانه گلدان را در مکانی پرنور قرار دهید و شعله طلایی سانسور گلدفیلم تا ارتفاع حدود ۳۰ سانتی متر رشد می کند.

 مراقبت از گیاه سانسوریا گلدفیلم :

 از آنجایی که این گیاه دارای برگ های آبدار و گوشتی است و در دسته بندی گیاهان آپارتمانی قرار دارد، به مراقبت، آب یا نور زیادی احتیاج ندارد ، اما اگر می خواهید رشد کند باید کمی عشق به آن بدهید.

 نور :

 گیاه سانسوریا گلد فیلم باید در مکان روشن و با تابش غیر مستقیم نور قرار بگیرد. هر چند که در شرایط کم نور هم می تواند زنده بماند، اما رشد کمتری دارد و رنگ آن نیز از حالت طلایی خارج می‌شود و می‌توانید گیاه سانسوریا گلدفیلم خود را در نزدیکی پنجره با نور مناسب قرار دهید.

 آب :

 همانطور که گفته شد این گیاه دارای برگ های گوشتی است؛ در نتیجه می تواند آب را در خود ذخیره کند، پس به آب زیادی نیاز ندارد و همین که خاک مرطوب باشد کافی است. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی و نرم شدن گیاه سانسوریا شما می شود.

 خاک :

 بهترین نوع خاک برای سانسوریا گلد فیلم خاک با زهکشی خوب است ، اگر می‌خواهید خاک خود را مخلوط کنید می توانید از این دستور استفاده کنید :

  •  مقداری خاک باغچه
  •  مقداری ذغال سنگ نارس
  •   مقدار پرلیت یا ماسه

 برای اینکه به گیاه سانسوریا خود، شانس بیشتری برای رشد بدهید، ماهی یک بار در فصل بهار و تابستان به آن کود بدهید. از کود گیاهان آپارتمانی با کیفیت و بدون نیترات استفاده کنید. در طول ماه های زمستان از کوددهی خودداری کنید، زیرا در این فصل گیاه به کندی رشد می کند.

 تعویض گلدان :

 گیاه سانسوریا دوست دارد که ریشه دار باشد، پس خیلی احتیاجی به تعویض گلدان ندارد ، با این حال اگر این گیاه بسیار سنگین شد و شروع به واژگون شدن کرد، یا ریشه ها از خاک بیرون زدند می توانید گلدان گیاه را با یک گلدان بزرگتر تعویض کنید ، توجه کنید که گلدان انتخابی خیلی از گلدان قبلی بزرگتر نباشد.

 هرس کردن :

گاهی اوقات نوک برگ ها قهوه ای میشوند، یا کل برگ میمیرد. اگر این اتفاق افتاد تنها کاری که باید انجام دهید این است که کل برگ را از سطح خاک برش دهید، تا به طور کامل حذف شود. بریدن بخشی از برگ هیچ فایده ای ندارد، زیرا از نقطه برش خورده، دوباره رشد نمیکند.

 تکثیر سانسوریا گلدفیلم :

 مانند بسیاری از گیاهان از نوع ساکولنت، تکثیر گیاه سانسوریا، به راحتی از طریق قلمه زدن یا تقسیم برگ انجام می شود.

 اگر میخواهید تنوع گیاه سانسوریا خود را حفظ کنید، به جای قلمه های برگ، آن را از طریق پاجوش تکثیر کنید. اگر تکثیر را از طریق قلمه های برگ انجام دهید ، شکل ظاهری گیاه مادر حفظ نمی شود و برگ ها به رنگ سبز در می آید.

 تکثیر به روش قلمه برگ :

 یک برگ از گیاه سانسوریا خود را ببرید و به قطعات ۷ یا ۸ سانتی متری برش دهید.به خاطر بسپارید که کدام سمت برگ بالا و کدام سمت پایین است.

 قلمه ها را از قسمت پایین در مخلوط خاک تازه و غنی قرار دهید. گلدان را در محلی قرار دهید که نور روشن و غیر مستقیم داشته باشد ، پس از حدود ۳ تا ۴ هفته قلمه ها شروع به ریشه زایی میکنند. بعد از چند ماه یک دسته تازه از گیاه سانسوریا برای لذت بردن خواهید داشت.

 آفات :

 مانند اکثر گیاهان آپارتمانی، گیاه سانسوریا گلدفیلم نیز مستعد ابتلا به شپشک آرد آلود و کنه های عنکبوتی میباشد.

اگر در ابتدای حمله این آفات، متوجه حضور آنها شوید می توانید از هجوم آن جلوگیری کنید.

 با مه پاش کردن گیاه و پاک کردن آن ها، می توانید با کنه‌های عنکبوتی مبارزه کنید. برای شپشک های آرد آلود می توانید آنها را با پنبه آغشته به الکل پاک کنید.

 بیماری ها :

 شایع ترین بیماری، پوسیدگی ریشه به دلیل آبیاری بیش از حد است. راه حل پوسیدگی ریشه ساده است ، آبیاری را متوقف کنید و یا گیاه را در خاک تازه قرار دهید، تا ریشه ها خشک شوند و همچنین ممکن است لازم باشد برگهای آسیب دیده را جدا کنید.

 ممکن است با لکه های قهوه ای رنگ روی برگ ها مواجه شوید، که به دلیل باقی ماندن آب، بر روی برگ ها در هوای خیلی سرد و یا در تابش مستقیم خورشید است.