گیاه سانسوریا مهتابی یکی از متفاوت ترین و جذاب ترین گونه های سانسوریا محسوب می شود این نوع گیاه به علت رنگ جذاب و خاصی که دارد شهرت یافته است. این گیاه جزو گیاهان محبوب آپارتمانی و گزینه بسیار مناسبی برای هدیه دادن است.

 در ادامه به معرفی و شرایط نگهداری این گیاه می پردازیم :

 آیا علت این که چرا نام این گیاه به سانسوریا مهتابی معروف شده است را می دانید؟

 نام این گیاه از رنگش نشأت گرفته به گونه‌ای که تحت تاثیر نور هایی که در اطراف آن قرار دارد رنگ آن به خاکستری و نقره ای تغییر رنگ می دهد لازم به ذکر است که اگر نور کافی به آن نرسد رنگ متفاوت خاکستری خود را از دست می دهد و به رنگ سبز در می‌آید و زادگاه این گیاه آنگولا است.

 سانسوریا مهتابی مانند دیگر اعضای سانسوریا قابلیت تصفیه کردن هوا را دارد این گیاه دی‌اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می کند. به همین منظور برای اتاق خواب گیاه مناسبی است تا شما بتوانید یک تجربه عالی از یک خواب عمیق و با کیفیت داشته باشید این گیاه بسیار مقاوم است و شرایط نگهداری آسانی دارد پس گزینه مناسبی برای افرادی که مشغله کاری زیادی دارند محسوب می شود.

 چگونگی نگهداری از گیاه سانسوریا مهتابی:

 آبیاری مناسب گیاه سانسوریا مهتابی:

 اگر میخواهید گیاه شما سالم بماند در آبیاری آن دقت کافی داشته باشید آب زیاد برای این گیاه به شدت مضر است و باعث گندیدگی ریشه گیاه، فاسد شدن برگهای آن و در نتیجه نابودی گیاه می‌شود. سانسوریا مهتابی دارای برگهای گوشتی است که همین امر موجب می شود که بتواند آب را به راحتی در خود ذخیره کند پس نیاز به آب زیاد ندارد و در مواقع کم آبی می تواند از آب ذخیره شده خود استفاده کند. برای آبیاری این گیاه باید خاک آن را بررسی کنید اگر خاک مرطوب بود به آن آب ندهید ولی اگر متوجه خشکی خاک شدید به مقدار لازم نسبت به اندازه گلدان و سایز گیاه به آن آب بدهید.

 نور مناسب برای گیاه سانسوریا مهتابی:

 این نوع از سانسوریا به نور بیشتری نسبت به انواع دیگر احتیاج دارد ولی این بدین معنا نیست که آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. شرایط نوری برای سانسوریا مهتابی باید متعادل باشد نور زیاد باعث تغییر رنگ خاص آن میشود این گیاه در فصل تابستان که نور شدید است باید در مکانی که سایه وجود دارد قرار بگیرد  و در فصل زمستان در زیر نور غیر مستقیم. اگر این گیاه زیر نور مستقیم قرار بگیرد برگ های آن دچار سوختگی و تغییر شکل میشود پس بهترین حالت نور برای نگهداری سانسوریا مهتابی نور زیاد ولی غیر مستقیم است.

 دمای مناسب برای سانسوریا مهتابی:

 همانطور که می دانید بهترین حالت دمایی برای گیاه سانسوریا دمای معتدل است دمایی بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد.دمای نامناسب باعث تغییر شکل و لوله شدن برگهای گیاه میشود.

 باید توجه داشته باشید که سانسوریا مهتابی علاقه ای به سرما ندارد پس از دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برای آن مناسب نیست و همچنین محل نگهداری آن باید مرطوب باشد.

 بهترین خاک برای سانسوریا مهتابی:

 همانطور که اشاره شد سانسوریا مهتابی دارای برگ های پهن و گوشتی است که باعث می شود بتواند آب را درون خود ذخیره کند در نتیجه خاک مناسب برای سانسوریا مهتابی باید سبک باشد زیرا سنگینی خاک باعث می‌شود آب به مدت طولانی درون خاک بماند که این امر باعث پوسیده شدن ریشه ها و برگ ها میشود. پس مطلوب است از خاک سبک و زهکشی شده برای این گیاه استفاده کنید و هر چند وقت یکبار سوراخ زیر گلدان را بررسی کنید تا گرفته نباشد مناسبترین خاک برای گیاه سانسوریا مهتابی خاک برگ است که مقداری سنگ ریزه به آن اضافه شده باشد.

 روش تکثیر سانسوریا مهتابی:

 اگر قصد دارید که گل سانسوریا خود را تکثیر کنید پیشنهاد می کنیم به ادامه مطلب توجه کنید.این گیاه را به دو روش می توان تقسیم کرد، پاجوش و تقسیم برگ.

 بهترین فصل برای تکثیر به روش پاجوش فصل بهار است برای انجام این روش گیاه را به طور کامل از گلدان خارج کنید و به وسیله یک چاقوی تیز پاجوش را به همراه ریشه از گیاه مادر جدا کنید و در گلدان با خاک مناسب بکارید.

 برای روش دوم که تقسیم برگ است یک برگ سانسوریا مهتابی را به قطعه‌های ۱۰ سانتیمتری تقسیم کنید و در یک ظرف آب قرار دهید، بعد از مدتی که برگها ریشه زدند آن را در گلدان بکارید.

 بیماری های گیاه سانسوریا مهتابی:

 باید بدانید که اگر از سانسوریا مهتابی خود به خوبی مراقبت کنید و به آن رسیدگی کنید دچار بیماری نمی شود همانطور که در مطالب قبلی اشاره شد ، آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و لجز شدن برگهای این گیاه می شود. پس در آبیاری این گیاه دقت کنید. همچنین نور زیاد و مستقیم هم سبب سوختگی و تغییر رنگ برگهای آن می‌شود پس گیاه را در شرایط نوری مناسب قرار دهید. اگر روی خاک گلدان و روی برگهای گیاه لکه های قهوه ای یا سفید مشاهده کردید به این معنی است که گیاه شما آفت زده شده است که اگر شدت آن زیاد باشد باید از آفت کش استفاده کنید  و اگر شدت آن کم باشد می توانید به وسیله یک دستمال که به الکل آغشته شده است آن تکه ها را تمیز کنید.