گیاه سانسوریا سیلور، یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است که معمولاً در هر خانه ای وجود دارد.

همانطور که در مقاله های پیشین ذکر شد سانسوریا ، از خانواده ساکولنتها است و سانسوریا سیلور، یکی از انواع مختلف سانسوریا است، که برگ های بلند و کشیده ای دارد و رنگ برگهای آن ترکیبی از رنگ نقره‌ای و سبز است به همین جهت به آن سانسوریا سیلور گفته می‌شود.

سانسوریا سیلور هم، مانند همنوعان خود از مقاومت بالایی برخوردار است و همچنین خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد و می تواند هوای تازه را مطلوب را برای شما به ارمغان بیاورد.

 این گیاه مانند تمام گیاهان دیگر، نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد که در ادامه به بررسی شرایط مطلوب نگهداری از آن می پردازیم.

سانسوریا سیلور گلد دارای دو نوع کرواتی و مینیاتوری می باشد .

 آبیاری مناسب برای سانسوریا سیلور :

 برای آبیاری گیاه سانسوریا سیلور، معمولاً بازه زمانی در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه باید به خاک گیاه توجه کنید و آن را مورد بررسی قرار دهید ، اگر خاک گیاه خشک بود زمان آن است که به گیاه آب بدهید.

همانطور که می‌دانید، سانسوریا یک گیاه گوشتی محسوب می‌شود ، پس می‌تواند آب را در برگهای خود ذخیره کند و نیازی نیست که دائما خاک آن خیس باشد. در فصل‌های تابستان، پاییز و بهار از همان روش تست خاک استفاده کنید سپس به آبیاری گیاه اقدام کنید. ولی در فصل زمستان ماهی یکبار به گیاه آب بدهید؛ زیرا در این فصل به علت سرد بودن هوا، نیاز سانسوریا به آب بسیار کاهش پیدا می‌کند. خوب است بدانید که آبیاری بیش از حد می تواند به گیاه آسیب بزند و موجب پوسیدگی ریشه گیاه شود.

 نور مناسب برای سانسوریا سیلور :

 سانسوریا سیلور برای رشد مناسب، به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد؛ به این صورت که گیاه را در نزدیکی پنجره مشرف به نور قرار دهید تا نور از پنجره رد شده و به گیاه بتابد. هرچند که گیاه سانسوریا در محیط کم نور هم می تواند به رشد خود ادامه دهد و از بین نرود ولی امکان دارد که برگ های آن کمی باریک و کم رنگ شوند. پس برای اینکه شرایط مناسبی را برای گیاه خود فراهم کنید آن را در مکانی پر نور قرار دهید.

 دمای مناسب برای سانسوریا سیلور :

 گیاه سانسوریا از سرما فراری است و در هوای سرد از بین‌میرود(دمای پایین تر از ۱۰ درجه سانتیگراد) بهترین شرایط دمایی برای این گیاه دمای بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است.

 خاک مناسب برای سانسوریا سیلور :

 مناسب ترین خاک برای سانسوریا سیلور، خاک سبک است که زهکشی مناسب داشته باشد ، مانند ترکیبی از پیت ماس،ماسه و کوکوپیت و همچنین خاک ماسه و خاک کمپوست، به طور کل خاکی که زهکشی خوب و مناسبی داشته باشد برای این گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 زمان مناسب برای کود دهی به سانسوریا سیلور :

 به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای کوددهی به سانسوریا فصل رشد آن است. مناسب ترین زمان برای کوددهی فصل تابستان و بهار است. پس در فصل زمستان به هیچ عنوان اقدام به کوددهی ننمایید.

 حال سوالی که پیش می آید این است که چه کودی استفاده کنیم؟

 برای تقویت سانسوریا سیلور بهترین کود، کود مایع و محلول در آب است.

بهتر است بدانید که مناسب ترین زمان برای تعویض گلدان هم، همان فصل رشد است ،یعنی فصل بهار و تابستان.اگر در زمان تعویض گلدان، گیاه احتیاج به تقسیم‌بندی داشت، حتماً این کار را انجام دهید و هر بخش از گل را در یک گلدان مجزا با خاک مناسب بکارید تا گیاه فضای کافی برای ریشه دادن داشته باشد.

 بیماری های گیاه سانسوریا سیلور :

 اگر شرایط نگهداری از گیاه سانسوریا سیلور کاملاً مهیا باشد، معمولاً هیچ عامل خارجی نمی تواند به آن آسیب بزند. یکی از دشمنان سانسوریا سیلور عنکبوت ها و حشرات هستند که می توانند موجب آسیب رسیدن به گیاه شود.

 تکثیر سانسوریا سیلور :

 گیاه سانسوریا سیلور را می توان به ۳ روش تکثیر کرد :

اولین روش، تکثیر از طریق پاجوش است، پاجوش را از گیاه جدا کرده و در گلدان مجزا با خاک مناسب میکاریم.

دومین روش از طریق قرار دادن برگ گیاه در آب است. یک برگ مناسب را از گیاه جدا کرده و به شکل ۷ یا ۸ برش می دهیم و آن را داخل ظرف آب قرار میدهیم. توجه داشته باشید که کل برگ در آب قرار ندهید زیرا ممکن است موجب پوسیدگی برگ شود‌. همان قسمت برش داده شده را داخل آب قرار بدهیم کافی است.بعد از حدود ۴ هفته قسمت  برش داده شده،شروع به ریشه زدن می‌کند و بعد از آن برگ های جدید نمایان می‌شوند. حال زمان آن است که گیاه را در گلدان با خاک مناسب بکاریم.

سومین روش قلمه زدن برگ است.

 برای انجام این روش مانند روش قبل یک برگ را از گیاه جدا می‌کنیم،با این تفاوت که،باید زمان بدهیم که لبه ی جدا شده خشک شود.سپس آن را در یک گلدان با خاک زهکشی شده و مناسب می کاریم و به آن آب می دهیم. همانطور که قبلا ذکر شد آبیاری این گیاه باید به شیوه ای باشد که خاک گلدان همیشه مرطوب و خیس نباشد، همچنین این گیاه را در محیطی با نور زیاد و غیر مستقیم قرار دهید.

سانسوریا سیلور گلد مینیاتوری
خرید آنلاین و ارزان سانسوریا سیلور گلد در استان البرز