گیاه سانسوریا به دلیل مقاومت و شرایط آسان نگهداری ، یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی شناخته می شود که گونه های مختلفی دارد. یکی از گونه های آن ، سانسوریا راکتی است که در دو نوع سبز و ابلق وجود دارد. از نامهای دیگر سانسوریا راکتی می‌توان به ماسونیا و بال نهنگی اشاره کرد. همانطور که از اسم این نوع سانسوریا مشخص است برگ های آن کوتاه، پهن و شبیه به راکت است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی میباشد. برگهای آن به رنگ سبز تیره با رگه های زرد و سبز است. در نوع ابلق سانسوریا راکتی اطراف برگها دارای یک حاشیه زرد و طلایی است که زیبایی این گیاه را دوچندان می‌کند.

 همچنین در انتهای گیاه،یک غلاف به رنگ بنفش وجود دارد که معمولاً چون در زیر خاک قرار می گیرد، دیده نمی شود. این نوع از سانسوریا هم همانند دیگر همنوعان خود می تواند هوای اطراف را تصفیه کند و سموم موجود در هوا را از بین ببرد. یکی از علتهای محبوبیت گیاه سانسوریا همان خاصیت تصفیه کنندگی آن است.

 اگر از گیاه سانسوریا راکتی، در شرایط مطلوب نگهداری شود و تمام مواد مغذی مورد نیاز،به آن برسد، ارتفاع آن تا یک متر می رسد.

 به طور کلی گیاه سانسوریا نیاز بسیار کمی به آب دارد؛ سانسوریا راکتی هم از این قاعده مستثنی نیست، پس در هوای گرم و فصل تابستان هفته ای یک بار و در فصل سرما هر دو هفته یکبار گیاه را آبیاری کنید. لازم به ذکر است که قبل از آبیاری، حتماً خاک گیاه را چک کنید و اگر خاک خشک بود به آن آب بدهید. آبیاری زیاد برای گیاه مضر میباشد و باعث پوسیدگی آن می شود.

 سانسوریا راکتی هم مانند همه ی گیاهان دیگر برای رشد مناسب نیاز به نور دارد، ولی نوری که به آن می تابد نباید مستقیم باشد؛نور مستقیم و زیاد باعث سوختن برگهای گیاه می شود، همچنین نور کم هم به تدریج باعث از بین رفتن رگه های موجود در برگ های آن می شود.

 البته نکاتی که در مورد نور، در بالا مطرح شد در مورد سانسوریا راکتی سبز است.

نوع ابلق این گیاه به نور بیشتری نسبت به نوع سبز احتیاج دارد.

رطوبت مورد نیاز سانسوریا راکتی باید به صورت متعادل باشد، یعنی گیاه را در مکانی که رطوبت آن خیلی زیاد یا خیلی کم است نگهداری نکنید؛ فقط زمانی گیاه را در مکان مرطوب قرار دهید که میدانید وقت رسیدگی و آبیاری منظم به گیاه را ندارید. همچنین می‌توانید از کودهای مناسب، برای متعادل سازی رطوبت گیاه و رسیدن مواد مغذی به آن استفاده کنید.

 روش های تکثیر سانسوریا راکتی هم، همانند دیگر همنوعان خود است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 روش اول،از طریق پاجوش است، که یکی از بهترین و متداول ترین روش ها محسوب می شود. برای انجام این روش باید گیاه شما بالغ باشد و پا جوش هایی در اطراف گیاه وجود داشته باشد. شما می توانید با استفاده از کودهای مناسب و مغذی (مانند اسید هیومیک) به تولید پاجوش ها سرعت ببخشید،دقت کنید که پاجوشی را برای تکثیر انتخاب کنید که به اندازه کافی رشد کرده و بزرگ شده باشد. در هنگام جدا کردن پاجوش ها دقت کنید که به ریشه گیاه اصلی آسیبی وارد نکنید.سپس پا جوش ها را تا زمانی که ریشه آنها در بیایند (۳ الی ۴ هفته) در ظرف آب قرار دهید و چند روز یکبار آب ظرف را تعویض کنید. زمانی که ریشه‌های پاجوش را مشاهده کردید، می توانید آن را در خاک و گلدان مناسب بکارید.

 روش بعدی تکثیر به وسیله برگ است، که در این روش هم باید سانسوریا شما بالغ باشد. یک برگ مناسب و جوان را که اندازه آن هم بزرگ باشد انتخاب کنید و آن را از گیاه جدا کنید، سپس برگ را به قطعات کوچک ۸ تا ۱۰ سانتیمتری برش بزنید، برگها را چند روزی کنار گذاشته تا بخش‌های برش خورده کمی خشک شوند، بعد از آن می توانید هر کدام را در یک گلدان جدا و با خاک مناسب بکارید.

 خاک مناسب برای سانسوریا راکتی سبز و ابلق خاک سبک و با زهکشی خوب است، که رطوبت در خاک باقی نماند و آب اضافه از انتهای گلدان خارج شود.

سانسوریا راکتی سبز ماسونیا
خرید ارزان و آنلاین سانسوریا راکتی سبز در کرج