یکی دیگر از گونه های جذاب و زیبای گیاه سانسوریا، سانسوریا بلک گلد می باشد.این گیاه به دلیل لبه های طلایی برگهایش به بلک گلد معروف شده است.

 سانسوریا بلک گلد گیاهی ماندگار و بسیار مقاوم است و بهترین انتخاب برای زیبایی منزل به شمار می آید. این گیاه در دسته گیاهان پاکوتاه قرار دارد یعنی از لحاظ طولی رشته چندانی ندارد ولی در مقابل از لحاظ عرضی رشد میکند.

 سانسوریا بلک گلد طرفداران زیادی دارد ، زیرا یک گیاه زیبا و منحصر به فرد است.برگ‌های این گیاه سبز رنگ است و لبه های برگ آن یک حاشیه طلایی جذاب دارد. سانسوریای بلک گلد مانند دیگر اعضای خانواده خود توانایی تصفیه کنندگی هوا را دارد و می‌تواند سموم مضر موجود در هوا را از بین ببرد. به طور کلی،گیاه سانسوریا بلک گلد یک گیاه تولید کننده اکسیژن به شمار می‌رود و همانطور که گفته شد،مقاومت بسیار بالایی دارد و شما به راحتی می توانید از آن در منزل یا محل کار خود نگهداری کنید.

 در کل نگهداری از گیاه سانسوریا بلک گلد کار سختی نیست، فقط باید به یک سری نکات توجه کنید که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

 سانسوریا بلک گلد نیاز بسیار کمی به آب دارد و در صورت خشک بودن هم به رشد خود ادامه می دهد. در فصل زمستان هر دو هفته یکبار گیاه را آبیاری نمایید و در فصل تابستان هفته ای یک بار.

به طور کلی تا زمانی که از خشک بودن خاک گیاه اطمینان حاصل نکرده اید اقدام به آبیاری گیاه نکنید خاک گلدان را بررسی کنید، اگر خشک بود به آن آب بدهید ، دقت کنید که آبیاری زیاد می‌تواند موجب از بین رفتن گیاه شما شود.

 در مورد نور مناسب برای سانسوریا بلک گلد توجه داشته باشید که این ‏ گیاه را در نور خیلی کم و یا خیلی زیاد قرار ندهید. نور زیاد، برگهای گیاه را می سوزاند و همچنین نور کم، باعث از بین رفتن رنگ گیاه و نازک شدن برگهای آن می‌شود پس سانسوریا بلک گلد را در محیطی با نور متوسط و غیر مستقیم قرار دهید.

 همچنین از لحاظ دما، دقت داشته باشید که گیاه را در دمای خیلی پایین و یا در دمای خیلی بالا قرار ندهید. سانسوریا بلک گلد، در هوای خیلی سرد و خیلی گرم از بین خواهد رفت. پس گیاه را در هوای متعادل قرار دهید و آن را در خاک نیمه سنگین بکارید. هرچند که خاک سبک هم  برای این گیاه مناسب می باشد اما در خاک سبک به دلیل وجود رطوبت، امکان رشد قارچ وجود دارد.

 سانسوریا بلک گلد را می توانید به دو روش تکثیر کنید، روش اول پاجوش است و روش دوم از طریق برگ.

 اگر از روش برگ برای تکثیر سانسوریا بلک گلد خود استفاده کنید گیاه رنگی شبیه به گیاه اصلی را نخواهد داشت و در بیشتر مواقع به بلک تبدیل می شود، یعنی حاشیه طلایی خود را از دست می دهد.همچنین تکثیر از طریق برگ به زمان زیادی احتیاج دارد.

 برای انجام این روش ابتدا یک برگ را از گیاه جدا میکنیم، سپس برگ را در محیط کشت مناسب که می تواند شامل ماسه، پیت ماس و یا کوکوپیت باشد میکاریم و آن را آبیاری می کنیم و در محیط خشک نگهداری می کنیم تا گیاه ریشه بزند. پس از چند هفته که گیاه ریشه زد می‌توانیم آن را در یک گلدان با خاک مناسب بکاریم.

 تکثیر از طریق پاجوش، به این صورت است که زمانی که پاجوشهای گیاه را مشاهده کردیم صبر میکنیم تا قد پاجوش ها حداقل به نصف قد گیاه اصلی برسد سپس پاجوش ها را از گیاه اصلی جدا میکنیم و در گلدان مناسب میکاریم.

 نکته ای که برای پاجوش زدن سانسوریا باید به آن توجه کنید این است که باید گیاه را در گلدان مناسب بکارید،اندازه گلدان نباید بزرگ باشد،که ریشه‌های گیاه بتوانند پر و در هم تنیده شوند این امر موجب زدن پاجوش در این گیاه می شود.

اگر شاهد سیاه شدن و گندیدگی برگهای سانسوریا بلک گلد خود بودید،باید بدانید که به آن بیش از حد آب داده اید.پس گیاه را تشنه نگه دارید و در فضایی که نور بیشتری وجود داشته باشد قرار دهید تا حالا گیاه شما خوب شود.

اگر برگ های گیاه خشک شد و یا لکه هایی روی برگهای آن مشاهده کردید نشانه قارچی شدن گیاه است می توانید از قارچ کش های مناسب استفاده کنید.

 همچنین اگر رشد سانسوریا بلک گلد شما متوقف شد، می تواند نشانه کمبود مواد مغذی موجود در خاک باشد.شما می توانید گلدان را تعویض کرده و خاک تازه به گیاه برسانید و یا از کودهای ارگانیک یا کودهای شیمیایی (گریستالون_اسید هیومیک) استفاده کنید تا کمبود گیاه جبران شود.