همانطور که می‌دانید سانسوریا یک گیاه آپارتمانی محبوب در میان اکثریت افراد است.

 یکی از روشهای تکثیر سانسوریا پاجوش است.پاجوش زدن از علامتهای سلامت سانسوریا محسوب می‌شود اگر تکثیر به وسیله پاجوش انجام شود بسیار بهتر است زیرا تمام ویژگی های ظاهری و زیبایی سانسوریای مادر به آن منتقل می‌شود. پاجوش به معنای تولید مثل گیاه سانسوریا است. بهترین زمان برای تکثیر گیاه اواخر بهار تا اواسط تابستان است.

 حال سوالی که پیش می آید این است که چه کارهایی انجام دهیم که سانسوریا پاجوش بزند؟

 اندازه گلدان تاثیر بسیاری بر پاجوش زدن سانسوریا دارد هرچه گلدان کوچک تر باشد ریشه های سانسوریا قوی و در هم تنیده می شوند و همین امر موجب زدن پاجوش در این گیاه می شود.البته این را در نظر داشته باشید که گلدان گیاه خود را به نسبت اندازه و سایز گیاه انتخاب کنید.

 مورد بعدی میزان نور کافی برای زدن پاجوش در سانسوریا است. اگر بخواهیم گیاه را برای زدن پاجوش آماده کنیم به نور بیشتری نسبت به حالت عادی احتیاج داریم لازم به ذکر است که نور نباید به صورت مستقیم باشد،نور غیر مستقیم از پشت پنجره کفایت می کند.

 همچنین دمای مناسب برای پاجوش زدن سانسوریا دمایی بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد.این گیاه به سرما بسیار حساس است و اگر دمای محیط کمتر از ۱۸ درجه باشد رشد گیاه متوقف می شود و در دمای پایین تر به طور کل نابود میشود.

 حال نوبت به طریقه صحیح آبیاری به منظور پاجوش زدن سانسوریا می‌رسد. برای این منظور ۱۰ روز یکبار به گیاه آب دهید و مراقب قارچی شدن ریشه های آن باشید آب بیش از حد باعث قارچی شدن ریشه ها میشود.

 کود دهی برای زدن پاجوش در گیاه سانسوریا ضروری محسوب می شود می تواند از کود Npk و کود آهن استفاده کنید.

 از وجود نداشتن آفت در گیاه مطمئن شوید اگر حشرات را در اطراف گیاه مشاهده کردید به هیچ عنوان از حشره کشها و سم های خطرناک برای از بین بردن آن استفاده نکنید .

یک راه‌حل ساده را برایتان شرح می دهیم:

 ابتدا توتون یک سیگار را خالی کنید و آن را داخل حدود نیم لیتر آب ریخته و بجوشانید وقتی محلول به دست آمده خنک شد،از صافی رد کنید و داخل یک ظرف اسپری دار بریزید و روزی دو مرتبه به گیاه اسپری کنید.

 چه زمانی پاجوش را از گیاه جدا کنیم؟

 همه ما به محض دیدن پاجوش در کنار گیاه خود ذوق زده شده و سریعا به فکر جدا کردن و تکثیر آن می افتیم.

 باید به عرض شما برسانم که به هیچ عنوان عجله نکنید زیرا اگر پاجوش را زود از گیاه مادر جدا کنید  رشد آن متوقف می شود زیرا پاجوش در اوایل زندگی خود توانایی جذب مواد غذایی از خاک را ندارد و تمام این مواد را از طریق گیاه مادر به دست می آورد.

 زمانی باید پاجوش را از گیاه مادر جدا کنید که قد پاجوش به نصف قد مادر رسیده باشد اگر زودتر این کار را انجام بدهید پاجوش دچار توقف رشد شده و از بین می رود.