از عمده آفت هایی که گیاه سانسوریا را تهدید می کنند شپشک آردی و نوزاد عنکبوت هستند.این نوع آفت ها از شیره گیاه تغذیه میکنند و با مکیدن آن باعث پلاسیده شدن برگ گیاه می شوند.

اگر این آفت ها به موقع از بین نروند به تدریج باعث از بین رفتن کامل گیاه سانسوریا می شوند.

آسیب دیگری که این آفت ها به گیاه میزنند (علاوه بر مکیدن شیره گیاه) ایجاد سوراخ بر روی برگهای گیاه است که این امر موجب حساس و ضعیف شدن برگ ها میشود در نتیجه گیاه مقاومت خود را در برابر هر نوع آفت و بیماری از دست میدهد و به آسانی نابود میشود.

راهکار از بین بردن این آفت ها ساده است فقط نیازمند زمان و حوصله کافی است.

در رابطه با شپشک آردی باید به اطلاع شما برسانم که این نوع آفت کاملا قابل مشاهده است پس به راحتی با بررسی گیاه در صورت مشاهده میتوانید با استفاده یک دستمال آنها را از گیاه جدا کنید و برای جلوگیری از حمله این نوع آفت میتوانید اندکی الکل بر روی برگ های گیاه اسپری کنید.

در رابطه با تخم عنکبوت و نوزاد آن باید بگویم که این نوع آفت مانند شپشک آردی قابل رویت نیست پس شما باید دائما برگ های گیاه را تمیز نگه دارید و رطوبت محیط را کنترل کرده و در صورت لزوم افزایش دهید، وجود رطوبت مانع حمله آفات به گیاه میشود.

درباره ی بیماری گیاهان سانسوریا باید بگویم که این گیاه معمولا دچار بیماری های قارچی میشود ،علت این بیماری در بیشتر موارد آبیاری بیش از حد لزوم و رطوبت زیاد است.

خیس بودن همیشگی برگ های گیاه بستر مناسبی برای رشد قارچ ها است.سوالی که پیش می آید این است که چطور متوجه بیماری گیاه بشویم؟

در صورت مشاهده قرمزی و یا قهوه ای شدن برگ های گیاه و رویت لکه های سفید روی آن شک نکنید که گیاه شما بیمار شده است و باید اقدامات فوری برای درمان آن را به عمل آورید.

روش درمان به این صورت است که گیاه را فورا از خاک خارج کنید و ریشه هایی که بیمار و آلوده هستند از گیاه جدا کنید بعد از آن گیاه را به خاک مناسب انتقال دهید.

به منظور حفاظت از گیاه سانسوریا پیشنهاد میشود که تا حد امکان در نگهداری از آن به گونه ای عمل کنید که مبتلا به بیماری قارچی نشود زیرا این نوع بیماری با سرعت زیاد باعث پوسیدگی و در نتیجه نابودی گیاه میشود.پس در آبیاری گیاه دقت لازم را به عمل آورید، برگ های گیاه  سانسوریا را خشک نگه دارید و از متعادل بودن دمای محیط اطمینان حاصل کنید .