بونسای جنسینگ،یکی از گیاهان آپارتمانی لاکچری و محبوب در میان دوستداران گل و گیاه می باشد.

 زادگاه این گیاه،آسیای شرقی است‌.بونسای جنسینگ دارای ریشه و ساقه های قوی می باشد که برگهای آن کوچک و بیضی شکل هستند. این گیاه یک یا دو ریشه هوایی ضخیم دارد که شبیه به تنه درخت می باشد.بونسای جنسینگ به راحتی رشد می کند و نسبت به شرایط نامساعد محیط مقاوم است. از نامهای دیگر بونسای جنسینگ می توان به انجیر هندی،فیکوس تایوانی و انجیر بانیان اشاره کرد.

 تعریف بونسای :

 بونسای یک نمونه مینیاتوری و کوچک شده از درختان است،که چینی و ژاپنی می باشد.بونسای در گلدان رشد می کند و اگر از آن به خوبی مراقبت شود،می تواند سالیان سال سالم و زیبا و به همان صورت مینیاتوری باقی بماند. هرچقدر که از عمر بونسای بگذرد به شکوه و زیبایی آن هم افزوده می شود.

 مکان مناسب برای نگهداری از بونسای جنسینگ :

 بونسای جنسینگ مکان پرنور در داخل آپارتمان را دوست دارد،اما می‌توانید در فصل تابستان و بهار این گیاه را در فضای باز هم نگهداری کنید.ولی توجه کنید که اگر در شب دمای هوا به زیر ۷ درجه سانتیگراد می رسد،حتماً گیاه را به داخل آپارتمان انتقال دهید.

 در فصل زمستان،بونسای جنسینگ را در داخل منزل نگهداری کنید.این گیاه معمولاً به ۴ تا ۶ ساعت نور در طول روز احتیاج دارد،که اگر از این مقدار بیشتر هم شود بسیار عالی است.

 آبیاری بونسای جنسینگ :

 توجه داشته باشید که این گیاه به هیچ عنوان نباید تشنه بماند،پس قبل از خشک شدن خاک آن،به گیاه آب بدهید.مقدار آب باید به حدی باشد که اضافه آن از زیر گلدان خارج شود.

 رطوبت مناسب برای بونسای جنسینگ :

 در زمستان که بونسای جنسینگ را در منزل نگهداری می کنید،بهتر است که برای گیاه جزیره تعبیه کنید.به این صورت که یک سینی کم عمق را با سنگ ریزه و آب پر کنید و گلدان را روی آن قرار دهید.این کار باعث می شود که گیاه رطوبت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 کود مناسب برای بونسای جنسینگ :

 برای زیبا و سرحال ماندن بونسای جنسینگ خود،باید به آن کود بدهید.همان طور که می دانید مقدار خاک این گیاه کم است،پس باید به صورت مرتب با مواد مغذی تغذیه شود.کود مناسب برای بونسای جنسینگ کود های عمومی گیاهان است،که به صورت محلول در آب هستند.می‌توانید از این کودها در تمام فصول سال به جز زمستان استفاده کنید. همچنین می توانید کود را به صورت اسپری به برگهای گیاه برسانید.

 خوب است بدانید که همه درختان،با توجه به رشدی که دارند،هر چند وقت یکبار نیاز به هرس کردن و شکل دادن برگ ها و ساقه های اضافی دارند. همچنین هرس کردن بونسای جنسینگ بسیار ضروری می‌باشد؛چون باعث می‌شود گیاه شما کوچک و مینیاتوری باقی بماند. دقت کنید که در هنگام هرس کردن گیاه،جوانه های جدید را بر روی شاخه نگه دارید.

 تعویض گلدان بونسای جنسینگ :

 بونسای،زمانی نیاز به تعویض گلدان دارد که ریشه گیاه تمام گلدان را پر کرده باشد؛پس در حال حاضر نمی‌توان زمان دقیقی را پیش‌بینی کرد.شما می‌توانید هر سال مقدار رشد ریشه گیاه,در گلدان را بررسی کنید و اگر نیاز بود گلدان را تعویض کنید.یکی دیگر از علت‌های تعویض گلدان، رسیدن خاک تازه و مغذی به گیاه است.

 به طور کلی تعویض گلدان بونسای جنسینگ کار آسانی می باشد،فقط باید دقت داشته باشید که در زمان مناسب این کار را انجام دهید.بهترین زمان برای تعویض گلدان در اواسط تابستان است.

برای تعویض گلدان، بونسای را به همراه خاک آن از گلدان خارج کنید،خاک اضافه آن را جدا کرده و دور بریزید، سپس ریشه ها را هرس کنید. دقت کنید که کف گلدان جدید،حتما سوراخ باشد و روی سوراخ ها را با سنگ های ریز بپوشانید و گیاه را بر روی آن قرار دهید،سپس خاک جدید را به آن اضافه کنید.توجه کنید که خاک جدید زهکشی خوبی داشته باشد و همچنین خاک را به اندازه ای بریزید که ساقه گیاه از خاک بیرون بماند.بعد از تعویض گلدان حتماً گیاه را آبیاری کنید.